PANEL A: Will US-EU Relations Be Great Again? 

Bezpečnost je pro Evropu bezpochyby nejdůležitější výzvou, jelikož evropské obranné systémy jsou zranitelné následkem mnohanásobného porušení fyzické i digitální bezpečnosti. Situace je ještě komplikovanější kvůli euroskeptickému pohledu a často nepředvídatelné agendě Donalda Trumpa. Státní činitelé se neustále musí zabývat bujícím terorismem, Islámským státem, dezinformačními a migračními krizemi a navzdory klidu zbraní na Ukrajině, ruskou agresí nadále propukající po celém východním regionu.

Jaká je budoucnost Atlantické aliance? Jak bude vypadat nový evropský obranný systém? Co by pro bezpečnost znamenalo, kdyby se EU méně spoléhala na USA?

PANEL B: Rozpolcená Unie: Quo Vadis, Evropo?

EU v současné době čelí mnoha důležitým výzvám. Nejenže znovu vyplouvá na povrch již opomenuté rozdělení na Východ a Západ, ale také neliberální tendence, které jsou nejintenzivnější v Polsku a Maďarsku. V posledních dvou letech nebylo daleko, poprvé od konce druhé světové války, od vítězství nacionalistických populistů ve volbách v Západní Evropě. Obyvatelé střední a východní Evropy si pohrávají s myšlenkou změny politického režimu a hledají silné a charismatické “vůdce”.

Jak nebezpečný je separatismus, nacionalismus a populismus? Jaká je budoucnost liberální konstituční demokracie v Evropě? Existuje šance, že brexit inspiruje více zemí k odchodu z EU? 

PANEL C: Život po brexitu a budoucnost eurozóny

Brexit je stále obestřen vysokou mírou nejistoty, i když pozice EU se zdá být jasnější než pozice Velké Británie. I přes ekonomický růst je eurozóna zmítána dalšími ekonomickými problémy jako fiskální nerovnováha, vysoká zadluženost některých států a oslabený bankovní sektor. Řešení je často potlačováno politiky, kteří neustále jednají v rámci národních zájmů, což zabraňuje řešení, které by bylo ku prospěchu eurozóny jako celku.

Jak předejít nedorozuměním ve vyjednávání a zabránit zhoršení vzájemných vztahů? Co by znamenal tvrdý Brexit pro Spojené království a EU? Je Brexit stimul k hlubší integraci? Jak se bude dále postupovat? Mělo by být členství v Eurozóně povinné?