2023

Pracovní snídaně „Jaderné provokace ve válce na Ukrajině: Východiska pro transatlantickou alianci“

Vladimir Putin 21. září uvedl, že ve věci jaderných zbraní rozhodně neblafuje. Někteří ruští představitelé, včetně náměstka ministra zahraničí Rybakova, sice zdůraznili, že jaderná válka Ruska se Západem nepřipadá v úvahu, nejen Putinovy výroky však na zvyšující se riziko nukleární konfrontace opět po čase upozornily. Spojené státy již avizovaly, že v případě použití jaderných zbraní Ruskem na Ukrajině bude jejich reakce rozhodná a pro Rusko devastující. Jak by ale reagovaly ostatní státy aliance? Pokud by Rusko skutečně použilo jaderné zbraně na Ukrajině, evropské země by se dostaly v možnostech své reakce doslova mezi mlýnské kameny.

Jak předejít použití jaderných zbraní na Ukrajině? Jak může Západ účinně reagovat na ruskou agresi? Jak by transatlantická aliance měla odpovědět na nukleární výhružky ze strany ruského prezidenta a ministra zahraničí? A jak by se aliance měla prezentovat na globální úrovni?

Řečníci:

Mark Pfeifle, Prezident a generální ředitel, Off the Record Strategies, bývalý zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, strategickou komunikaci a globální dosah (USA)

Ieva Ilves, Poradkyně lotyšského prezidenta pro informační a digitální politiku (Lotyšsko)

Pracovní snídaně bude probíhat 14. 10. 2022 od 8:00 do 9:30. Akce je pouze pro zvané hosty a bude probíhat v anglickém jazyce.

Organizátorem akce je Evropské liberální fórum (ELF) za asistence Institutu pro politiku a společnost. Akce je kofinancována Evropským parlamentem. Evropský parlament nenese odpovědnost za obsah programu, ani za způsob, jakým s ním bude nakládáno. Názory, které zde budou prezentovány, se nemusí nezbytně shodovat se stanovisky Evropského parlamentu a Evropského liberálního fóra.